تبلیغات
مدیریت دانش - مهندسی نیازمندی ها

مدیریت دانش
با توجه ویژه به پیشرفت این رشته در ایران و معادل یابی فارسی برای واژگان

به وبلاگ  مدیریت دانش  خوش آمدید. چنانچه علاقه مند به همكاری هستید با ما تماس بگیرید.


¿مهندسی نیازمندی ها
سه شنبه 12 مهر 1384

بحث جالبی را مطرح کردید که فکر می کنم جایگاه اصلی آن برمی گردد به مبحث مهندسی نیازمندی ها یا Requirements Engineering كه اتفاقا ارتباطات جالبی هم با مدیریت دانایی دارد. جمله معروف دراكر را كه نوشتید به دو مفهوم اساسی مهندسی نیازمندی ها اشاره می كند. یكی validation و دیگری verification. فكر می كنم یكی را تأیید و دیگری را صحه گذاری ترجمه كرده اند. شما چه نظری دارید؟

به هر حال می گویند validation در ابتدای كار توسعه سیستم می آید و  و جزو اولین مراحل مهندسی نیازمندی ها است. یعنی جواب مثبت به این سؤال : Are you doing the right thing?

یعنی آیا كار درست را انجام می دهید؟

پس از ایكه كار validate شد می توانیم با خیال راحت آن را انجام دهیم. پس از انجام كار باید ببینیم كه آیا سیستم ساخته شده مطابق با نیازمندی های اوّلیه مشتری بوده یا نه. به این مرحله كه معمولاً جزو آخرین مراحل مهندسی نیازمندی ها به شمار می رود می گویند verification یعنی جواب مثبت به این سؤال: Did you do it right?

یعنی آیا كار را درست انجام دادید؟

طبیعتا اگر از اول validation انجام نداده باشیم ممكن است كلی زحمت بكشیم  ولی در راه اشتباه. به نظر من منظور جمله دراكر هم همین است. یعنی آیا فقط درگیر این هستید كه كارتان را درست انجام دهید یا اینكه ریشه ای تر فكر می كنید و نگران این هستید كه اصلا كار درست را می كنید یا نه؟

نوشته شده در سه شنبه 12 مهر 1384 و ساعت 10:10 ق.ظ توسط : محمد کیهانی
ویرایش شده در - و ساعت -