تبلیغات
مدیریت دانش - دوست من Plone

مدیریت دانش
با توجه ویژه به پیشرفت این رشته در ایران و معادل یابی فارسی برای واژگان

به وبلاگ  مدیریت دانش  خوش آمدید. چنانچه علاقه مند به همكاری هستید با ما تماس بگیرید.


¿دوست من Plone
شنبه 27 اسفند 1384
سلام دوستان! مدّتی در وبلاگ فعّال نبودم من را ببخشید. بعد از تعطیلات قرار است مطالعاتی در زمینه case study های مدیریت دانایی انجام دهم و در نتیجه درباره آنها مطالبی خواهم نوشت.

تا حالا عاشق شده اید؟ من فكر می كنم عاشق یك نرم افزار شده ام! این نرم افزار Plone نام دارد و اخیراً با هم آشنا شده ایم! با وجود اینكه اسمش خارجی به نظر می آید ولی او فارسی هم بلد است چون آقای خوبی به اسم محسن معینی (كه او را نمی شناسم ولی دستش درد نكند!) تمام میانای آن را به فارسی ترجمه كرده است (میانا = interface).

بگذ ارید كمی معشوقه جدید خودم را برایتان بیشتر معرّفی كنم. Plone یك سامانه مدیریت محتوا یا Content Management System است. او اصلاً پولكی و خصیص نیست و در واقع منبع باز یا open source است و هیچ خرجی ندارد! او خیلی معروف و پرطرفدار است و دوستان زیادی دارد. بیش از 60 مهندس در سراسر جهان برای بهبود و توسعه آن كار می كنند. او خیلی دوست داشتنی است و همیشه با او احساس راحتی می كنید چون چندین متخصص Usability یا قابلِت استفاده تلاش می كنند تا كار كردن با این نرم افزار را آسان تر كنند.

این دوست جدید من مثل خیلی از نرم افزار های open source كه ادا و اطوار دارند و بهانه می گیرند كه ما LAMP می خواهیم نیست. (LAMP = Linux Apache MySQL PHP) او به راحتی تحت ویندوز نصب و اجرا می شود.

در وصف معشوق می توانم صفحه های بسیار بنویسم. امّا اینجا به ذكر چند مورد از امكانات آن اكتفا می كنم:
- مدیریت محتوا با جریان كار یا Workflow
- امكان تعریف كاربر، مدیریت گروه های كاربری و اجازه های آنها
- امكان اضافه كردن قابلیّت هایی مانند مدیریت پروژه یا فروشگاه الكترونیكی
- امكان توسعه آن با زبان Python و Zope Platform
و...

من تصمیم جدّی گرفته ام كه كار كردن با  این فرم افزار و بنیاد آن یعنی Zope را یاد بگیرم. برای اطلاعات بیشتر درباره Plone به www.plone.org سری بزنید. به نظر من برای شركت های كوچك و متوسّط ایرانی Plone یكی از بهترین گزینه ها برای ایجاد Intranet و وبگاه (Website) است. با هزینه نزدیك به صفر راه حلی به شما می دهد كه از توان برنامه نویسی و طرّاحی بسیاری از شركت های طراح وب ایرانی فراتر است!

نوشته شده در شنبه 27 اسفند 1384 و ساعت 11:03 ق.ظ توسط : محمد کیهانی
ویرایش شده در - و ساعت -