تبلیغات
مدیریت دانش - سیستم های خبره - ۲

مدیریت دانش
با توجه ویژه به پیشرفت این رشته در ایران و معادل یابی فارسی برای واژگان

به وبلاگ  مدیریت دانش  خوش آمدید. چنانچه علاقه مند به همكاری هستید با ما تماس بگیرید.


¿سیستم های خبره - ۲
چهارشنبه 12 بهمن 1384

در یک سیستم خبره٬ قوانین کد شده به عنوان مهارت٬ در یک پایگاه دانش نگه داشته می شوند. مکانیزمی که از میان قوانینی که در یک مساله می توان از آنها استفاده کرد٬ قوانین مناسب را انتخاب می کند٬ «موتور استنتاج» خوانده می شود. موتور استنتاج٬ «مقدم» های قوانین را بررسی می کند و بر مبنای آنها عملیات ذکر شده در «تالی» قوانین را اجرا می کند. برای نگه داشتن مساله در حالت حل شده٬ موتور استنتاج از یک ساختار خاص برای ذخیره ی حالت راه حل مساله استفاده می کند. این ساختار خاص «حافظه کوتاه مدت» خوانده می شود. در شکل زیر شمایی از یک سیستم خبره مبتنی بر قانون نشان داده شده است:

قوانین مناسب٬ برای حالت جاری مساله در حافظه کوتاه مدت٬ انتخاب شده و به کار گرفته می شوند. زمانی که موتور استنتاج قانونی را شناسایی می کند٬ عملیات خاصی انجام می شود که خود می تواند منجر به تغییر حالت مساله در حافظه کوتاه مدت شود. تا زمانی که مساله حل شود و یا هیچ شرطی بر آورده نشود و یا سیستم خبره صریحا متوقف شود٬ این فرایند تکرار خواهد شد.

شکل فوق٬ سیستم خبره ای را نشان می دهد که در پایه ای ترین سطح خود قرار دارد: سیستمی که قوانینی را انتخاب کرده و برای حل مساله از آنها استفاده می کند. سیستم های خبره٬ علاوه بر مکانیزم پایه ای ذکر شده٬ از استراتژیهای دیگری (نظیر منطق فازی و گروه بندی) نیز برای انتخاب قوانینی که باید به کار گرفته شوند٬ جهت تسهیل انتخاب هوشمندانه ی قوانین استفاده می کنند. یکی از مزایای قابل توجه تکنولوژی سیستم های خبره٬ توانایی آنها در تشریح فرایند تصمیم سازی و حل مساله شان می باشد. سیستم های خبره می توانند قوانینی  که در طی یک فرایند حل مساله از آنها استفاده شده است را ثبت کرده و برای تشریح روند استدلال انجام شده آنها را ارائه دهند. این قابلیت مدت ها به عنوان عنصر کلیدی در تکنولوژی سیستم های خبره و یکی از انگیزه های اصلی در پیاده سازی و استفاده از آنها محسوب می شد.

نوشته شده در چهارشنبه 12 بهمن 1384 و ساعت 10:02 ق.ظ توسط : محمد حسین هراتیان
ویرایش شده در چهارشنبه 12 بهمن 1384 و ساعت 10:02 ق.ظ