تبلیغات
مدیریت دانش - هستان شناسی - ۲ ادامه

مدیریت دانش
با توجه ویژه به پیشرفت این رشته در ایران و معادل یابی فارسی برای واژگان

به وبلاگ  مدیریت دانش  خوش آمدید. چنانچه علاقه مند به همكاری هستید با ما تماس بگیرید.


¿هستان شناسی - ۲ ادامه
پنجشنبه 1 دی 1384

در این روش برای معرفی یک نوع جدید کافی است فرا نوع آن و وجوه تمایز آن با سایر زیر نوع های آن ابر نوع را بیان نمود. این روش امروزه استانداردی برای ساخت فرهنگ های زبان طبیعی شده و در سیستمهای مبتنی بر دانش و برنامه نویسی شی گرا نیز کاربرد دارد.

ارسطو همچنین در کتابهایش در زمینه ی منطق، روشی برای استدلال در مورد طبقات، به نام Syllogism معرفی نموده که تعیین می کند چگونه وجوه تمایز از ابر نوع ها به زیر نوع ها در سلسله مراتب طبقات به ارث می رسد. لذا منطق ارسطو که یک نظریه ارث بری است، بسیار شبیه به عملکرد شبکه های معنایی در هوش مصنوعی می باشد. گرچه ارسطو هرگز برای توصیف طبقاتی که معرفی نمود شبکه معنایی رسم نکرد ولی قرنها بعد در قرن سوم میلادی فیلسوفی به نام پرفیری از چنین شبکه برای نمایش سلسله مراتب طبقات از دید ارسطو استفاده نمود. این شبکه که برای نوع های تحت "ماده" رسم شده در شکل پست قبل نشان داده شده است. در این شکل دسته ها با حروف تمام بزرگ و وجوه تمایز با حروف کوچک نشان داده شده اند.

همان طور که در شکل دیده می شود، در سطوح این سلسله مراتب به شکل یک در میان، وجوه تمایز و دسته های تولید شده بر اساس این وجوه قرار گرفته اند. برای مثال دسته ی اصلی (ریشه درخت) که "واقعیت مادی" است، با وجه تمایز مادیت و غیر مادیت(معنویت) به دو دسته وابسته و فرعی به نام های "بدن" و "روح" تقسیم می شود. دسته فرعی بدن خود با وجه تمایز جاندار و غیر جاندار بودن به دو دسته فرعی دیگر به نام های "جاندار" و "جماد" تفکیک می گردد. و این تقسیم بندی تا رسیدن به برگ ها که در آن نمونه ها و افراد تحت دسته انسان مانند سقراط، افلاطون و ارسطو واقع شده اند ادامه دارد.

نوشته شده در پنجشنبه 1 دی 1384 و ساعت 03:12 ق.ظ توسط : محمد حسین هراتیان
ویرایش شده در - و ساعت -