تبلیغات
مدیریت دانش - نگه داری دانش سازمان

مدیریت دانش
با توجه ویژه به پیشرفت این رشته در ایران و معادل یابی فارسی برای واژگان

به وبلاگ  مدیریت دانش  خوش آمدید. چنانچه علاقه مند به همكاری هستید با ما تماس بگیرید.


¿نگه داری دانش سازمان
پنجشنبه 12 آبان 1384

یکی از مشکلاتی که عدم مدیریت دانش بوجود می آورد، تکرار انجام کارها است، صرفاً به این دلیل که فرد دوم از انجام آن کار خبر ندارد. یکی از این دوباره کاریها پیداکردن روشها است، یعنی بعد از اینکه یکبار یک کار توسط فردی صورت گرفت و روش شایسته و بایسته انجام آن کار مشخص شد  لازم نیست که نفرات بعدی همان تجارب را شخصاً تکرار کند.

به نظر من در هر سازمانی باید یک فضا و ظرف برای نگهداری سوابق و تجارب کارها وجود داشته باشد. به نظرم باید برای این ظرف بهترین تجارب سازمان از یک اصطلاح مناسب استفاده کرد.

نداشتن یک چنین فضایی این مشکل را نیز بوجود می آورد که سازمان به اشخاص وابسته میشود، چون دانش در سینه های آنها محبوس می ماند و از دست دادن یک نیروی فنی متخصص به قیمت تکرار تمام هزینه های کسب دانش توسط نیروی جایگزین است.

یک نیاز مدیریتی که چنین فضایی ایجاد میکند، ترغیب کارمند به ثبت دانشهای جدید و ترغیب کارمندان به مراجعه به این ظرف برای استفاده در کارهایشان است.

راستی این فضا رو با تابلوهای بحث(Forum) ها و سیستم های Messageing اشتباه نگیرید، هر چند از اینها میتوان در این راستا استفاده کرد، اما تفاوتهایی وجود دارد مثل عدم مطرح بودن زمان ارائه، ارائه یک دانش ماهیت گفتگو ندارد و هر مطلب شامل دنباله ای از بحثها نیست(برخلاف forum ها)، دستیابی به دانش ثبت شده on demand(سر نیاز) است پس باید بتوان مطالب را طبقه بندی دقیق کرد تا در هنگام نیاز بتوان آنها را بازیابی نمود.

اگر بخواهم تمام بحث فوق را در یک جمله شعار گونه خلاصه کنم:

دانش یک فرد نباید از دانش سازمان بیشتر باشد.

یا برعکس

دانش سازمان مساوی برآیند دانش کل منابع سازمان باشد.

امروز من با مشکل نبود چنین چیزی برخورد کردم، بعد از اینکه یک مشکل فنی متداول رو حل کردم به نظرم رسید باید روش برخورد با این مشکل متداول رو به اطلاع بقیه اعضای تیم برسونم، اما هیچ ابزاری بهتر از ارائه شفاهی پیدا نکردم و البته این کار رو نکردم چون حوصله اش رو نداشتم.

R&D (مخفف Research and Development ) : یک اصطلاحی که خیلی پر کاربرد است و نیاز به معادل دارد، به معنای تحقیق جامع در مورد پیدا کردن روش مناسب در مورد یک نیاز خاص، و بکاربستن آن روش است.

نوشته شده در پنجشنبه 12 آبان 1384 و ساعت 09:11 ق.ظ توسط : فرشید کزازی
ویرایش شده در - و ساعت -