تبلیغات
مدیریت دانش - اقتصاد توجّه محور

مدیریت دانش
با توجه ویژه به پیشرفت این رشته در ایران و معادل یابی فارسی برای واژگان

به وبلاگ  مدیریت دانش  خوش آمدید. چنانچه علاقه مند به همكاری هستید با ما تماس بگیرید.


¿اقتصاد توجّه محور
یکشنبه 19 فروردین 1386
 افراد زیادی سعی كرده اند تا طیف داده تا دانش را تعریف كنند. من شخصاً این دیدگاه را مفید می بینم كه تا وقتی چیزی فقط روی كاغذ است آن را دانش نگوییم و این شرط را در نظر بگیریم كه حتماً فردی باید آن را یاد بگیرد تا بشود دانش. چه این دیدگاه را قبول داشته باشید چه نداشته باشید حتماً موافقید كه برای استفاده انسان ها از دانش بالاخره در یك مرحله اطلاعات باید توسط انسان پردازش شود. این پردازش بسته به دانش قبلی فرد، هوش وی و نیز قدرت یادگیری و تحلیلش می تواند با كیفیت های متفاوت انجام شود. امّا قبل از همه اینها این پردازش احتیاج به یك منبع بنیادی دارد. و آن هم توجّه است. با ازدیاد اطلاعات قابل دسترس هر روز بیشتر متوجه این موضوع می شویم كه توجّه چقدر منبع محدود و ارزشمندی است.

هربرت سایمون یكی از اوّلین افرادی بود كه به این موضوع دقّت كرد. او در سال 1971 نوشت:
...در یك دنیای غنی از اطلاعات ازدیاد اطلاعات به معنای كمبود در چیزی دیگر خواهد بود. چیزی كه اطلاعات آن را مصرف می كند.اینكه اطلاعات چه چیزی را مصرف می كند تقریاً واضح است. توجّه گیرندگانش را مصرف می كند. بنابراین غنا در اطلاعات موجب فقر در توجّه می شود و نیاز به تخصیص توجّه به شكل كارا میان منابع زیاد اطلاعاتی كه می توانند آن را مصرف كنند به وجود می آید.

متأسفانه این نكته مهم در سال های بعد از این گفته سایمون تا كنون چندان مورد توجه محققین قرار نگرفته است. در چند سال اخیر كمی توجه به این موضوع جلب شده است و چند كتاب در این باره نوشته شده است. موضوع بررسی توجه به عنوان یك منبع محدود تحت عنوان Attention Economy یا افتصاد توجّه (یا توجّه محور؟) مطالعه می شود. این موضوع همچنان یك موضوع داغ محسوب می شود امّا كار علمی بسیار كمی روی آن انجام شده است. تصمیم گرفته ام كه برای پایان نامه ام روی این موضوع كار كنم. تحقیقاتم در این باره را روی وبلاگ انگلیسی http://www.mkaihani.com/blog خواهم گذاشت. امیدوارم این موضوع توسط گروه آموزشی ام مورد پذیرش قرار بگیرد.

نوشته شده در یکشنبه 19 فروردین 1386 و ساعت 12:04 ب.ظ توسط : محمد کیهانی
ویرایش شده در - و ساعت -