تبلیغات
مدیریت دانش - مدیریت دانش و مدیریت كیفیت

مدیریت دانش
با توجه ویژه به پیشرفت این رشته در ایران و معادل یابی فارسی برای واژگان

به وبلاگ  مدیریت دانش  خوش آمدید. چنانچه علاقه مند به همكاری هستید با ما تماس بگیرید.


¿مدیریت دانش و مدیریت كیفیت
سه شنبه 28 آذر 1385
در ادامه بحث درباره موضوع مطرح شده توسط خانم تهرانی می‌خواستم مطلبی بنویسم. شما همیشه مدیریت دانش را با تكنیك های مدیریت كیفیت مقایسه می كنید در حالی كه مدیریت دانش خیلی نرم تر و غیر تجویزی تر از روش ها و تكنیك های مدیریت كیفیت است. همین كه برای مدیریت كیفیت این همه استاندارد و تكنیك های ریز و دقیق داریم ولی برای مدیریت دانش چنین وضعیتی نیست نشاندهنده ماهیت تفاوت این دو موضوع است.

دو شركت ممكن است به شكل های كاملاً متفاوتی مدیریت دانش داشته باشند و هر دو موفق باشند در حالی كه اگر بخواهند روش های مدیریت دانش خود را با هم عوض كنند هر دو شكست می خورند. مثال خیلی واضحش همین دو استراتژی معروف Peronalization و Codification است كه توسط Hensen et al در یك مقاله در Harvard Business Review معرفی شده و همیشه به آن ارجاع می‌شود. همین كه دو روش كاملاً متفاوت مدیریت دانش هر دو در شركت های مختلف موفق بوده اند نشاندهنده این است كه نمی توان یكی از آنها را به عنوان استاندارد انتخاب كرد. امّا در مدیریت كیفیت این طوری كه من متوجه شده ام شما نمی توانید چنین طیف گسترده ای از practice داشته باشید. بعنی مدیریت كیفیت محدودتر است و هیچوقت دو رویكرد چنین متفاوتی هر دو نمی توانند در چنین ادبیاتی استاندارد محسوی شوند. امبا در مدیریت دانش هر دو می توانند خوب باشند و استانداردی هم نداریم.

به طور كلی اینطوری خلاصه كنم كه:
مدیریت دانش: نرم، غیرتجویزی، گسترده، چند رشته‌ای، بعضاً میهم، استاندارد نشده، سلیقه ای، كلّی، دارای تكنیك‌های بی شمار و...
مدیریت كیفیت: تجویزی، مشخص و صریح، تك رشته ای، استاندارد شده، دارای تكنیك های خاص و معدود

البته به قول Koontz كه ادبیات مدیریت را به یك نوع جنگل تشبیه می كند به نظرم بیشتر مباحث در مدیریت به حالت نرم مدیریت دانش نزدیك هستند. البته مباحثی هم در مدیریت هست مثل مهندسی سیستم ها (شامل مهندسی نیازمندی ها، مدیریت پیكره یندی و تغییرات، صحه گذاری و تصدیق و...) كه به حالت غیرنرم مدیریت كیفیت نزدیكتر است.

البته من همه این حرف ها را زدم ولی واقعاً بر ادبیات مدیریت كیفیت تسلط ندارم. دوستان حتماً اشتباهاتم را گوشزد كنید.

نوشته شده در سه شنبه 28 آذر 1385 و ساعت 01:12 ب.ظ توسط : محمد کیهانی
ویرایش شده در - و ساعت -