تبلیغات
مدیریت دانش - مدیریت دانش - یک نگاه بنیادی (۳)

مدیریت دانش
با توجه ویژه به پیشرفت این رشته در ایران و معادل یابی فارسی برای واژگان

به وبلاگ  مدیریت دانش  خوش آمدید. چنانچه علاقه مند به همكاری هستید با ما تماس بگیرید.


¿مدیریت دانش - یک نگاه بنیادی (۳)
یکشنبه 14 آبان 1385

دوستان، خیلی واضحه که هیچ پارادایم و نظریه ای حالت پایدار نداره و هیچ نگرشی نمی تونه دوای درد همه مشکلات باشه، اما برخی نگرش ها و تفکرات اون قدر بنیادی هستند که بتونند به عنوان عصاره تفکر بشری در یک بازه زمانی باعث جهش بشند؛ و هر چه در طول تاریخ پیش بریم فاصله زمانی این جهش ها (Interval)  مرتبا کم می شه.
درک درست یک مقوله، وقتی حاصل می شه که تصور ذهنی صحیحی از اون در ذهن شکل بگیره. و تا وقتی، تفکری مانند مدیریت دانش که به شدت پیچیده و چند وجهی و دارای متغیرهای بسیاری است، به درستی درک نشه، نمی شده توقع داشت مدل های ذهنی و انتزاعی که می سازیم، عملکرد و کارآیی مناسبی داشته باشند. یک حقیقت انکارناپذیره که مهم ترین دیسیپلین هایی که امروزه در جهان، ایجاد ارزش و مزیت می کنند، فرآیندهای مرتبط با یادگیری و دانش هستند چه در سطح فردی، چه در سطح سازمانی و چه در سطح یک ملت. مدیریت دانش بحثی مثل مدیریت کیفیت جامع نیست، زیر شاخه اون نیست، کلی تر از اون هم نیست، بلکه ممکنه یک سازمان با نگرش مدیریت دانش جامع، کیفیت رو هم در سازمان خودش به دست بیاره. بنابراین من عقیده دارم سطح جامعیت و گستره مساله ای رو اگر با تمام وجود درک نکنیم، تنها، راهکارهایی موقتی، جزیره ای و بدون ارزش بلندمدت خلق می کنیم، که متاسفانه محصولات شرکت های ایرانی  انگشت شمار و حتی بسیاری از شرکت های خارجی حاضر در این عرصه، از این دست هستند. در ضمن به دوستان پیشنهاد می کنم بعد از این که از افتادن در دام وسعت و عمق مدیریت دانش حذر کردند، دقتی هر چند کوچک هم به دنیای واقعیت مدیریت دانش بیندازند. اکثر مدل هایی که ما می سازیم مفهومی هستند نه عملیاتی، به عملکرد سازمان وصل نمی شوند، با استراتژی و فرآیندهای سازمان یکپارچه نمی شوند، برای سازمان سنگین هستند و ....

در مورد مدیریت دانش بین سازمانی یا Interorganizational Knowledge Management و تجربیات شخصی ام در این مورد در پست بعدی کمی توضیح می دم شاید کارگشا باشه.

ضمنا از اعلام آمادگی جناب آقای کیهانی برای کتاب جدیدم استقبال می کنم به زودی از کمک شما استفاده می کنم.

نوشته شده در یکشنبه 14 آبان 1385 و ساعت 05:11 ق.ظ توسط : خشایار جهانیان
ویرایش شده در یکشنبه 14 آبان 1385 و ساعت 05:11 ق.ظ