تبلیغات
مدیریت دانش

مدیریت دانش
با توجه ویژه به پیشرفت این رشته در ایران و معادل یابی فارسی برای واژگان

به وبلاگ  مدیریت دانش  خوش آمدید. چنانچه علاقه مند به همكاری هستید با ما تماس بگیرید.


¿
جمعه 12 آبان 1385

سلام

آیا تاکنون از خود پرسیده اید کدام یک از منابع دانشی خارج از سازمان میتوانند اثربخشی بالاتری در افزایش توان رقابتی و توان استراتژیک سازمان بجای بگذازند: آموزشهای بلندمدت، دوره های کارآموزی کوتاه مدت ، گردش شغلی کارکنان یک واحد و یا رقبا !!!  

انتقال دانش و یادگیری بین سازمانی یکی از موضوعات مهمی است که در حال حاضر توجه صاحبنظران و اساتید دو حوزه مدیریتی- یعنی مدیریت دانش و مدیریت اتحادهای استراتزیک- را به خود جلب کرده است. چون همکاران تجاری Partner) ( همواره یکی از بهترین منابع دانش خارج از سازمان میباشند. مثالهای زیادی در این باره وجود دارد که معروفترین آنها NUMMI است. NUMMI حاصل یک اقدام مشترک - Joint Venture – بین تویوتا و جنرال موتورز است. این پروژه باعث افزایش توان مدیریتی و تولیدی جی ام و ورود تویوتا به بازار آمریکا – که قبلا رقبایی مثل پژو و رنو از ورود به آن باز مانده بودند- شد. علاوه بر این جی ام بواسطه یادگیری دانش مدیریتی از تویوتا توانست کارخانه های جدیدتری توسعه داده و خود را از بحرانی که در دهه 90 برایش ایجاد شده بود بیرون بیاورد.

یکی دیگر از مثالهای مهمی که در این موضوع مورد توجه محققین قرار گرفته همکاریهای استراتژیکی میباشد که بین شرکتهای چینی و شرکتهای غربی در حال توسعه است – کما اینکه هفته پیش اعلام شد ایرباس بواسطه یک Joint Venture  در چین کارخانه مونتاژ هواپیما ایجاد میکند. این Allianceها به عنوان یکی از مهمترین منابع انتقال دانش تکنولوژیکی و مدیریتی در اقتصاد رو به رشد چین تلقی می شوند.  

اینجانب در حال حاضر بر این مساله متمرکز شده ام که چه عواملی میتواند در انتقال دانش بین Partnerهای یک Alliance تاثیر بگذارند و در کل چه مکانیسم هایی میتوانند این فرآیند را انجام دهند.

با تشکر از آقای کیهانی به خاطر تلاش ایشان در راه اندازی و اداره این وبلاگ،  از دوستانی که در این وبلاگ مطلب مینویسند و یا از آن بازدید میکنند خواهشمندم مرا از نظرات خود را راجع به نگرش فعلی جامعه دانشگاهیان و صنایع ایران نسبت مقوله انتقال دانش و اتحاد استراتژیک آگاه سازند.

با تشکر حمید مظلومی

نوشته شده در جمعه 12 آبان 1385 و ساعت 06:11 ق.ظ توسط : حمید مظلومی
ویرایش شده در چهارشنبه 17 آبان 1385 و ساعت 01:11 ب.ظ